173 rd AIRBORNE BRIGADE

173 rd AIRBORNE BRIGADE

środa, 18 stycznia 2017

Irak versus Zachód. Nie do końca...

Nie cały Zachód i "świat prawdy i demokracji" mówił jednym głosem. Nie wszystkim było "na rękę" udzielać się w konflikcie zbrojnym w Iraku. Kiedyś słyszałem, że każdy ma swoją cenę i każdego można kupić. Stwierdzenie postawione tak aby odpowiedzieć filozoficznie, zgodnie z etyką, a może po to aby włożyć kij w mrowisko? 

Może się już ktoś domyślił, że chodzi o Francję.

Irak: "dla Francji nic nie może usprawiedliwić wojny"

Bliski i Środkowy Wschód i, szerzej, świat arabski jest przez Francję traktowany nie tylko jako ważny kierunek polityki gospodarczej, ale również jako region istotny pod względem geostrategicznym.
Do rzeczy...
W listopadzie 2002 Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła rezolucję nr 1441, która nakazywała władzom w Iraku na przedstawienie dowodów zniszczenia broni masowego rażenia oraz dokonanie inspekcji przez wysłanników ONZ do wszystkich obiektów na terenie Iraku. Dostali na realizację tego aktu 30 dni.

Poniżej niektóre najważniejsze punkty rezolucji 1441:

- "Irak naruszał i nadal w rażący sposób narusza swe zobowiązania (...) w szczególności przez to, że odmawia współpracy z inspektorami Narodów Zjednoczonych i MAEA (Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej)". 

- "Rada postanawia dać Irakowi, na mocy niniejszej rezolucji, ostatnią sposobność wypełnienia jego zobowiązań rozbrojeniowych wynikających z (wcześniejszych) rezolucji Rady i w związku z tym postanawia powołać wzmocniony system inspekcji, którego celem jest doprowadzenie do końca podlegającego weryfikacji procesu rozbrojenia, nakazanego w rezolucji 687 z 1991 roku i następnych rezolucjach Rady". 

- "Fałszywe oświadczenia i pominięcia w deklaracjach składanych przez Irak zgodnie z wymogami niniejszej rezolucji oraz każdy wypadek niezastosowania się Iraku do niej, a także braku pełnej współpracy przy jej realizacji, będą stanowić dalsze rażące naruszenie zobowiązań Iraku i zostaną zgłoszone Radzie do oceny".

- "(Rada) poleca szefowi misji inspekcyjnej UNMOVIC i dyrektorowi generalnemu MAEA, aby informowali Radę niezwłocznie o każdym wypadku ingerowania Iraku w działalność inspekcyjną, a także o każdym wypadku niewywiązania się Iraku z jego zobowiązań 
rozbrojeniowych, w tym zobowiązań dotyczących inspekcji nakazanych na mocy tej rezolucji".

- "(Rada) postanawia zebrać się niezwłocznie po otrzymaniu raportu (inspektorów), aby rozważyć sytuację i potrzebę stosowania się w całej pełni do wszystkich dotyczących tej sprawy rezolucji Rady w celu zapewnienia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa".

- "Rada przypomina w związku z tym, że wielokrotnie ostrzegała Irak, iż w następstwie ciągłego naruszania zobowiązań grożą mu poważne konsekwencje".

Jestem ciekaw co wyszeptał Jacques Chirac do George'a Busha Jr

Brak stanowiska ze strony irackiej był głównym powodem do rozpoczęcia działań zbrojnych.
Można powiedzieć, że koalicja dokonała świadomego rozpoznania sytuacji i relacji ze stanowiskami członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, jak również wyznacznika jakim był stosunek reżimu irackiego do świata.

Francja oponowała do końca. Federacja Rosyjska i Chińska Republika Ludowa również nie zgadzały się na wprowadzenie wojsk koalicji nad Tygrys i Eufrat. Rząd Francji od początku rozmów chciał rozbroić Irak w sposób pokojowy. 

Republikę Francuską łączą ze światem arabskim zarówno tradycje kolonialne, jak i powiązania ekonomiczne. Przez długie lata Irak był głównym partnerem politycznym i handlowym na Bliskim i Środkowym Wschodzie, także dzięki osobistym powiązaniom elit politycznych obydwu krajów. Po dokonaniu przez Saddama Husajna aneksji Kuwejtu i przed operacją Pustynna Burza w 1991 r. Francja do ostatniej chwili usiłowała doprowadzić do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu, co wywołało poważne kontrowersje w stosunkach z USA. Silne oddziaływanie polityki francuskiej można zobaczyć w Maroko, Tunezji, Algierii. 

Fala protestów na ulicach francuskich miast przeciw atakowi na Irak

Jak można zauważyć świat arabski jest celem strategii i polityki rządów Paryża. Świadczy o tym pozycja muzułmanów na terytorium Francji, ciągły napływ imigrantów z Azji i Afryki. Mimo kolejnych aktów terrorystycznych ta część świata nadal pozostaje w kręgu zainteresowania Francuzów.
Kolejnym według mnie stanowiskiem Francji jest zrównanie się z pozycją Stanów Zjednoczonych, jest pokazanie się na arenie międzynarodowej jako równoważny z Waszyngtonem. 
Jak? 
W dyplomacji i polityce międzynarodowej będąc członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ Francja ma prawo weta. Jest to przywilej tylko dla wybranych. Jednym słowem dyplomatycznie ujmując ma pewien prestiż w tym wydaniu. Uznajmy to za przejaw francuskiej kokieterii. Jednak jak istotnej i ważnej w dyplomacji. 
Satyryczny obraz relacji Stanów Zjednoczonych z Francją

Zanim stało się faktem ruszyła przepychanka w mass mediach, gdzie jeszcze w tamtym okresie internet nie był tak dostępny jak dziś.


Dzisiaj to zjawisko zdefiniowane jako "memy", które w socjologicznym ujęciu opisują na jednym obrazie opinię społeczeństwa.

"Toksyczna miłość" do krajów arabskich wychodzi teraz Francuzom kolokwialnie mówiąc bokiem. Szereg aktów terroru, życie w punkcie zapalnym Starego Kontynentu, ciągły strach i egzystencja z niepewnym dniem jutrzejszym, stan wyjątkowy, który nie wiadomo kiedy się zakończy, wojsko na ulicach... można wymieniać dalej. Taka dzisiaj jest Francja, blisko 14 lat po konflikcie, gdy postawili na "ekonomię na salonach" ze słabym zarządzaniem.

poniedziałek, 16 stycznia 2017

Wszystkie drogi prowadzą do...Mosulu

Każdy strateg planuje, każdy taktyk szuka rozwiązań, ale najlepiej ma ten który jak mówi nasze polskie przysłowie "jak sobie pościeli, tak się wyśpi".

To obraz po lądowaniu w Kirkuku. Rejon opanowany przez Kurdów.

http://www.aparchive.com/metadata/Iraq-Kirkuk-Wrap-3/39e5e62249790c0d662a004a161aebad?query=Kurdish+kirkuk+173rd&current=1&orderBy=Relevance&hits=9&referrer=search&search=%2fsearch%3fquery%3dKurdish%2520kirkuk%2520173rd%26from%3d1%26orderBy%3dRelevance&allFilters=&productType=IncludedProducts&page=1&b=1aebad

Wojska koalicji, a przede wszystkim wojska amerykańskie odrabiały lekcje z kolejnych konfliktów, ucząc się na własnych błędach, starając się zawsze przewidywać, ułatwiać sobie drogę do działania.
Wizja porażki nie przechodziła nikomu przez myśl. Nastawienie i głębokie zmotywowanie żołnierzy robiły robotę.  
Sztuka wojenna nie opiera się na wizji w grach komputerowych. Może być tylko co najwyżej jej ułamkiem, jej składową potrzebną do oddania wzorców z pola walki. Pamiętajmy, że życie to nie gra. Nikt nie zrestartuje planszy aby przywrócić do życia 1000 skoczków spadochronowych i zacznie misję od nowa. Jest czynnik ludzki. Jest wrodzona inteligencja i nabyta. Nie sztuczna. Człowiek jest nieprzewidywalny.
Spójrzmy na to w ten sposób, bo o tym się nie wspomina w tym konflikcie. Wszak jest to tajemnica poliszynela, ale tylko przypomnę.
Musiał być ktoś kto zrobi wywiad, rozpoznanie. Poda koordynaty. Będzie współpracował.  W tych wszystkich sprawach niezawodni są "specjalsi". Jednostki specjalne, miały za zadanie dokonać adaptacji terenu i w miarę możliwości zbudowania wiedzy strategicznej do opracowania planu natarcia. Dokonywano dywersji, niszczono pozycje irackiej baterii przeciwlotniczej.
Kluczowym jest w rozumieniu sztuki wojennej, że ścisła znajomość pola walki ułatwia walkę,

Po pierwsze, zawsze ważna: topografia

 Władze Tureckie nie pozwoliły (mimo sojuszu NATO) na przejazd wojsk koalicji przez terytorium aby dokonać ataku z północy, północnego zachodu. Następstwem była decyzja o skoku bojowym.
Należy wybrać miejsce dogodne. Płaskie. W miarę możliwości bez wód płynących i wód stojących. Z prostej przyczyny. Sam spadochroniarz + ekwipunek osobisty to może być już 150 -175 kg. Do tego oprócz żołnierzy wykonuje się zrzuty sprzętu lekkiego. W tym przypadku samochody Humvee.
Wybrano rejon rolniczy, płaski w lokalizacji miast Harir i Bashur w prowincji Arbela. Miejsce doskonałe, ponieważ pomiędzy miastami znajduje się lotnisko.




wykonanie punktów obserwacyjnych oraz kontrolowanie strefy po desancie



 przygotowanie sił i środków do działań




Naprzód!



W czasie konfliktu, zdobycie lotniska, gdzie wiadomo, że mamy sojuszników w wojskach partyzanckich na danym terenie, wojska przeciwlotnicze są zneutralizowane staje się faktem iż idziemy po zwycięstwo. Lotnisko daje możliwość transportu pojazdów opancerzonych, czołgów, logistycznego zaplecza.

Miasta, które w tym konflikcie miała zająć 173 rd to Kirkuk oraz Mosul. Miasta kluczowe.
Bogate w tereny roponośne. Strategiczne punkty na mapie.




Od miejsca zrzutu do Mosulu w linii prostej musieli pokonać 110-120 km. Stąd decyzja o poruszaniu się pojazdami terenowymi Humvee. Pojazdy służyły za wsparcie. Żołnierze musieli przejść tą drogę na własnych nogach.



Na miejscu okazało się, że nie napotkali na opór wojsk dyktatora. Wręcz przeciwnie. Witano ich i wspierano, oczywiście przez kurdyjskich partyzantów.
 Mogli poruszać się po drogach, zresztą całkiem dobrych.
Tu jako ciekawostka: sieć dróg, rafinerie jako całe kombinaty, a także projekt i wykonanie sieci osnowy geodezyjnej był wykonywany przez Polaków. Tak jest, za czasów komunistycznych(lata 60-90)  polscy technicy i inżynierowie jeździli na kontrakty do krajów arabskich.
http://www.gs24.pl/wiadomosci/region/art/5079006,jak-pracowalismy-w-iraku,id,t.html
http://geoforum.pl/?menu=46812,46823,46902&page_nr=23&part=10&link=geodezja-historia-prace-powojenne



Na wygenerowanym profilu podłużnym terenu widać że najniżej położona jest dolina rzeki Wielki Zab. W tym celu siły i środki przedostawały się przez miasto Kalak gdzie znajdują się mosty.

 Brak oporu ze strony wojsk irackich, lub opór cząstkowy podnosi wiarę w szybkie zakończenie konfliktu, ale narasta obawa co się stanie jeśli wyjdą poza rejon pod działaniem Kurdów.


Zebrać całą talię. Kto jest kim?

Przedmiot: Talia kart. 
Kto nie grał z nas w wojnę? Nie znam osoby, która nie spędzała deszczowych dni, jesiennych i zimowych wieczorów na rozgrywkach karcianych z rodzeństwem lub koleżeństwem. 
Grają młodzi, grają starzy. 

Karty do gry - przybory posiadające atrybuty, stworzone do gier karcianych. 
Traktowana różnie. Postrzegana różnie. Przypisuje jej się szereg organizacyjny, wskazujący na podrzędność i nadrzędność. Swoista piramida zależności. Król tworzy parę z damą, ale jest od niej silniejszy.

Ten wymiar talii w II wojnie w Zatoce Perskiej był podobny. 
Powszechnie do mediów trafiały informacje dotyczące porównania grupy blisko 50 najbardziej poszukiwanych członków rządu, współpracowników, w tym rodziny Saddama Husajna.
Reporterskie ujęcia wykorzystywały ten pomysł w przekazywanych relacjach. Jednak początek znajdował się gdzieś głębiej...
Nazywano to zjawisko AMERYKAŃSKĄ TALIĄ KART.
Stworzona aby określić, przybliżyć i operować wśród żołnierzy, opinii publicznej, trafić do mas, wzniecić spontaniczność. Na każdej karcie widniał wizerunek, zdjęcie i charakterystyczny opis.  

Wszystkim w tej operacji zależało na pochwyceniu "ASA PIK" jako najważniejsza persona.

Stworzona przez zespół oficerów Departamentu Obrony, a wzorowana na systemie który był już znany z okresu II wojny światowej. 

Mógłbym opisać każdą postać, ale skoncentrowałem się na jednej. 

Z tej całej listy, gdzie mamy do czynienia z przedstawicielami płci męskiej znajduje się jedna kobieta. 
Jest to Huda Salih Mahdi Ammash. Jej karta to "piątka" kier. 
W arabskim świecie, rządzonym przez islamskiego radykała miejsce w gronie mężczyzn, wojskowych, strategów, znalazła się kobieta. 
Proszę pamiętać, że ta lista stworzona jest przez "zachodnią" stronę, więc potencjalnie to dlatego tam trafiła.
W historii tego konfliktu nadano jej przydomek "chemiczna Sally" i "pani Anthrax ". Anthrax w języku łacińskim to wąglik.
Ta kobieta w Iraku (mimo swojej płci) była jedną z najważniejszych osób. Smaku dodaje fakt, że została uchwycona kilkukrotnie z Saddamem podczas narad, nie tylko związanych z uczestniczeniem w obradach partii Baas. W skrócie, była "matką broni mikrobiologicznej" nowego irackiego otwarcia. 
Była naukowcem. Była dziekanem Uniwersytetu w Bagdadzie. 

Skąd jej pozycja w islamskim świecie?

Jej ojciec był wysoko postawionym działaczem partyjnym frakcji Baas, Ministrem Obrony Iraku, później także wicepremierem. Dodatkowo ceniono "chemiczną Sally" za jej znajomość świata zachodniego, a szczególnie Stanów Zjednoczonych. Odbywała studia magisterskie w Denton w Texasie, a doktorat obroniła będąc absolwentką Uniwersytetu Missouri. Żyła w zachodnim imperium, kraju kapitalistycznym. Mogła zostać w nim i prowadzić badania w słusznej sprawie, dla ludzkości.
Wykształcona, powróciła do swojej ojczyzny. 
Fakty dowodzą tego jak była oddana partii politycznej, ojczyźnie, wierze, przekonaniom. 
Spekulacje natomiast, prowadzą do tego, że być może ktoś z tej talii był dla niej ważny, albo ona była kimś ważnym... 

Została pochwycona przez wojska koalicji  9 maja 2003 roku.   


niedziela, 15 stycznia 2017

Irak a Kurdystan, Irakijczycy a Kurdowie - państwo w państwie

Po pewnym czasie i rozważaniach na temat miejsca desantu powietrznego, należy przywołać do dyskusji temat związany z terytorium i relację geopolityczną obszaru zrzutu. 

Faktem jest to, że operacja, która miała trwać pewien czas musiała mieć dostęp do zasobów i je wykorzystywać do własnych decyzji strategicznych i ruchów na polu walki.

Lądowanie to rejon irackiego Kurdystanu. Rejon zaczepny. Rejon nastawiony społecznie i terytorialnie na niepodległość wobec sił irackich. Uciemiężony. Waleczny. Żyli z myślą i w przekonaniu, że można egzystować inaczej.
 

Autonomiczny region Kurdystanu to obszar zamieszkały przez ponad 6 milionów ludzi powierzchnią nieznacznie przewyższający terytorium Republiki Czeskiej. Początki tworzenia się kraju Kurdów sięgają 1970 roku, jednak dopiero po przegranej przez Irak I wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku Kurdowie wyparli siły irackie ze swojego terenu, tworząc niezależne państwo Kurdystanu, które jednak nigdy nie ogłosiło swojej niepodległości.
kurdyjscy żołnierze w rejonie miasta Kirkuk - marzec 2003
Życie Kurdów w ostatnich dziesięcioleciach należało do napiętego, niespokojnego za które odpowiedzialny był iracki rząd pod wodzą Saddama Husajna.  Jedna z pierwszych masakr, których dopuścił się Husajn z partią Baas miała miejsce w Barzan. Zgładzono wtedy kilka tysięcy Kurdów. W latach 1986-1989 Husajn wprowadził „Operację Anfal”, która miała na celu bezprecedensowe ukaranie Kurdów za wsparcie Iranu w konflikcie iracko - irańskim i powstanie przeciw rządom Husajna. Kurdyjskie wsie były niszczone i równane z ziemią. Życie straciło blisko 200 tysięcy ludzi. W kilkuset przypadkach została użyta broń chemiczna w postaci gazu musztardowego i sarinu. Najsłynniejszy atak z użyciem broni chemicznej było użycie gazów bojowych w Halabadży przy granicy z Iranem. Zginęło tam około 5 tysięcy cywilów. Po tym wydarzeniu minister obrony Iraku Ali Hassan al-Madżid zyskał miano "Chemicznego Alego". 
Kirkuk
miasto w północno-wschodnim Iraku, na zachodnim pogórzu G. Kurdystańskich, topograficznie leży na wysokości ok. 340 m.n.p.m.
Jest to ośrodek najważniejszego w kraju regionu wydobycia ropy naftowej (50% produkcji krajowej) oraz gazu ziemnego. Głównie to zakłady przemysłowe tj. rafineria ropy naftowej, zakłady odsiarczania i skraplania gazu ziemnego, przemysł spożywczy, tytoniowy, materiałów budowlanych. Strategiczny węzeł drogowy przy linii kolejowej Bagdad–Irbil. W pobliżu miasta, na rogatkach znajduje się port lotniczy. W pobliżu ważny ośrodek wydobycia ropy naftowej Baba Kurkur. Z regionu Kirkuku rozciągają się rurociągi naftowe do Al-Hadisa, skąd ropa jest dostarczana rurociągami do portów nad Morzem Śródziemnym (Dörtyol w Turcji i Banijas w Syrii) oraz gazociąg do Bagdadu.
Kirkuk miał wszystko co trzeba do prowadzenia działań wojennych. Dodatkowo znajdował się w miejscu przychylnym dla sił koalicyjnych. Kurdowie walczyli z polityką Husajna, mieli w pamięci czego dokonał. Dodatkowo pojawiła się możliwość autonomicznego odcięcia i stworzenia państwa jeżeli reżim upadnie. Stąd współpraca z kurdyjskimi ochotnikami w tym rejonie. W doniesieniach i relacjach ciężko dopatrzyć się regularnej armii, zorganizowanej, doposażonej w siły i środki. Byli to ludzie chętni do walki, którzy mieli w wyposażeniu najpopularniejsze na świecie automaty Kałasznikowa i pochodne jednostki broni mianowane w ZSRR.  
W islamskim, arabskim świecie wizja świata, prowadzenie polityki, dyplomacja jest odmienna niż nam się może wyobrażać. To bardzo złożone i ujęte w dosyć sztywne ramy obrazy radykałów. Dla nas, jest to zwykle coś strasznego, pokazujące brak człowieczeństwa. Nasz system nie przyjmuje takich zachowań. Dla świata islamu, wojownicy stają się ikonami i męczennikami, którzy oddali życie ziemskie na rzecz wiecznej chwały u boku Allacha. Najgorszą z wojen jak mówi nam historia jest wojna domowa. Tak można odczytać konflikt iracko - kurdyjski. Wojna domowa. Atak na mniejszość. Należy tutaj wspomnieć o samym islamie. Islam jako religia składa się z nurtów. Jednym z tych współczesnych jest szyizm. Szycici również byli piętnowani przez władze Saddama Husajna.  Szyici w Iraku zamieszkują głównie rejony południowe, przy granicy z Kuwejtem i Arabią Saudyjską. Wojska koalicyjne 20 marca 2003 roku rozpoczęły działania wojenne od ataku na Bagdad i port Umm Kasr. Wykorzystali nastawienie i poglądy społeczeństwa irackiego. 
 Kurdyjskie wojowniczki w mieście Kirkuk - marzec/kwiecień 2003. 

sobota, 7 stycznia 2017

PLUTON czyli wojsko leci z nieba

Witam czytelnicy.
Dzisiaj postanowiłem dokonać publikacji na temat struktury plutonu z ang. Airborne Rifle Platoon.
Zadanie jakie staje przed spadochroniarzem to przede wszystkim wykonanie rozkazu. Na polu walki jako jednostka, żołnierz w praktyce nie ma szans, jednak matematyczne szanse istnieją zawsze, tak jak potencjalna wygrana w totolotka ( czyt. 1 do 14 000 000). Proszę nie opierać swojej wiedzy o filmy akcji np. "Commando" z Arnoldem Schwarzeneggerem, gdzie główny bohater samodzielnie rozprawia się całą armią kraju w Ameryce Południowej.
Dlatego żołnierze w każdym kraju, w każdej jednostce szkoleni są do działania w grupie. Zawsze grupa ma realne szanse na przetrwanie, na wykonanie rozkazu, na wykonanie zadania.
Natomiast od wyszkolenia spadochroniarza jako jednostki do zadań specjalnych oraz jego specjalności w plutonie zależy życie towarzyszy broni i realizacji zadania na polu walki.

Struktura plutonu:


Podział i struktura drużyny strzeleckiej:
W tym zestawieniu jest reguła, jest to przykład na działanie w grupie. Od wyszkolenia specjalisty, który dysponuje swoimi własnymi umiejętnościami wpływa siła całej drużyny. Są szkoleni na walkę wszechstronną, mają wpajane procedury i zachowania, które przekładają się na ich jakość. Każdy z żołnierzy ma potocznie nazywany "Plan B" gdyby pierwsze założenie czyli "Plan A" nie został zrealizowany. 
Każdy ze spadochroniarzy oprócz stosownego ilorazu inteligencji, odpowiedniego wyszkolenia podstawowego, odpowiedniego wyszkolenia szczegółowego, umiejętności walki wręcz musi być elastyczny i podatny na szybką zmianę specjalności. W momencie natarcia czy obrony struktura musi się zazębiać, kiedy są ranni lub zabici, żołnierz ma za zadanie "uzupełnić" brak jednocześnie zachować swoje stanowisko. Jest to doskonałe wyszkolenie, ciągła motywacja, ćwiczenia i upór. 
źródło: http://www.globalsecurity.org/military/library/policy/army/fm/

piątek, 6 stycznia 2017

DESANT POWIETRZNY - sztuka wojenna i element zaskoczenia

Film ukazujący desant powietrzny 173 brygady powietrznodesantowej

https://www.youtube.com/watch?v=SINKAXFcMI8


Desant powietrzny- wojska przerzucane drogą powietrzną na tyły przeciwnika celem wykonania zadania bojowego. Z punktu widzenia rozmachu i celów desanty powietrzne dzielą się na taktyczneoperacyjne i strategiczne, w zależności zaś od sposobu wysadzenia: na spadochronowe, lądujące i kombinowane (np. z wykorzystaniem metody Fast-rope).

źródło: http://sjp.pwn.pl/slowniki/desant.html









Doniesienia prasowe z 23.03.2003 roku przez agencję France Press 


"Desant amerykańskich sił specjalnych w Kurdystanie oznacza prawdopodbnie zapowiedź otwarcia północnego frontu w wojnie z Irakiem. 
W niedzielę w nocy cztery samoloty amerykańskie przeprowadziły desant licznych oddziałów komandosów".

W czasie operacji irackiej, o kryptonimie "Northern Delay" ponad tysiąc „podniebnych żołnierzy” desantowało się ze spadochronami w Iraku. Walczyli na pierwszej linii frontu przez dwa lata.







Mapa wskazująca przeniesienie sił desantem powietrznym w rejon północnego Iraku


Jest to niewątpliwie ujęcie sztuki wojennej, dokładnej realizacji i elementu zaskoczenia.

Wojsko amerykańskie nie pierwszy raz użyło w historii konfliktów zbrojnych wsparcia w postaci desantu powietrznego. Można przywołać chociażby inwazję na Panamę w grudniu 1989 r. gdzie pochwycono dyktatora Manuela Noriegi i przywrócono stabilizację w tym rejonie świata.






Do desantu wojsk użyto samolotów transportowych Boeing C-17 Globemaster III 



Przed zrzutem na pokładzie C-17

Wiadomym jest, że wojsk nie desantuje się w miejsce, które nie zostało sprawdzone przez służby wywiadowcze. Można domniemywać, że w czasie konfliktu irackiego polski wywiad odegrał bardzo ważną rolę, a nasze wojska specjalne, jednostka GROM przyczyniła się do zdobycia wielu strategicznych celów.  Można tylko domniemywać co działo się przed... Wiedzą nieliczni.
Kilka słów o brygadzie powietrznodesantowej. Ujęcie mocno encyklopedyczne. Bardzo ogólne. 

173 Brygada Powietrznodesantowa (USA)

Amerykańska 173 Brygada Powietrznodesantowa (ang. U.S. 173rd Airborne Brigade) – samodzielna brygada Armii Stanów Zjednoczonych, która stacjonuje we Włoszech, w okolicach miasta Vicenza.
Po zakończeniu w 2013 roku reorganizacji armii amerykańskiej i radykalnej redukcji amerykańskich sił wojskowych w Europie brygada została jednym z trzech związków bojowych o sile brygady stacjonujących w Europie (obok stacjonujących w Niemczech: 2. Pułku Kawalerii w sile brygady z bazą w okolicach Vilseck i 12. Brygady Lotnictwa Bojowego z kwaterą główną w Bawarii).

Historia

Po raz pierwszy utworzona 5 sierpnia 1917 roku jako 173. Brygada Piechoty, została zorganizowana 25 sierpnia w Camp Pike w stanie Arkansas i przydzielona obok 174. Brygady Piechoty z Camp Dix w New Jersey do nowoaktywowanej 87. Dywizji Piechoty z kwaterą w Camp Pike. Dywizja nie zdążyła wziąć udziału w walkach: przerzucona do Francji we wrześniu 1918 roku posłużyła (w tym 173. brygada) jako zasób siły roboczej i uzupełnień. Już w styczniu 1919 roku brygada wraz z całą dywizją została wycofana do Stanów Zjednoczonych i zdemobilizowana w Camp Dix w New Jersey.
24 czerwca 1921 roku odtworzona po raz pierwszy w sile kompanii Rezerwy Armii Stanów Zjednoczonych jako Headquarters and Headquarters Company, wciąż w ramach 87. dywizji, z dawną 174. brygadą włączoną jako 3. pluton.
Od 1942 jako jednostka zwiadowcza przeorganizowana w 87. zwiadowczą rotę kawalerii (87th Cavalry Reconnaissance Troop) a od 1943 jako kompania zmechanizowana (87th Reconnaissance Troop, Mechanized).
W 1963 roku, poza 3. plutonem, wydzielona z 87. dywizji jako samodzielna 173. Brygada Powietrznodesantowa i przeniesiona na Okinawę, wzięła udział w wojnie wietnamskiej. Ostatni raz aktywowana w 2000 roku we Włoszech.

żródło:
https://www.army.mil/skysoldiers
http://www.173rdairborne.com/menu.htm 
https://www.skysoldier.net/
https://pl.wikipedia.org/wiki/173_Brygada_Powietrznodesantowa_(USA)


Ważnym faktem jest, że na tą chwilę 173 brygada powetrznodesantowa nazywana jest 
"Niesutraszonymi obrońcami" Europy Środkowej i Wschodniej. W skład brygady wchodzi 6 jednostek:

1-szy i 2-gi batalion 503-ego Pułku Piechoty (1st and 2nd Battalions of the 503rd Infantry Regiment) służące jako piechota 1-sza eskadra 91-szego Pułku Kawalerii (1st Squadron, 91st Cavalry Regiment), która jest lekką jednostką służącą zwiadowi;4-y batalion 319-ego Pułku Artylerii Powietrznodesantowej (4th Battalion 319th Airborne Field Artillery Regiment), która odpowiada za wsparcie artyleryjskie;Batalion Sił Specjalnych 173-ej Brygady oraz Batalion Wsparcia 173-ej Brygady (173rd Brigade Special Troops Battalion and the 173rd Brigade Support Battalion) odpowiedzialnej za wsparcie regularnych działań innych jednostek.My skupimy się na 2003 roku, ale ważne jest to co teraz się dzieje w Europie, szczególnie na wschodniej flance. Amerykanie ćwiczyli z polskim wojskiem na naszym terenie co było ważne dla utrzymania stałych relacji w i wskazanie na zaangażowanie i partnerstwo zarówno w dziedzinie polityki zagranicznej, a także wsparcia militarnego obydwu krajów. W mediach wskazywane są przede wszystkim ruchy Federacji Rosyjskiej na terenie Ukrainy oraz krajów bałtyckich - Estonia, Łotwa i Litwa. Pojawienie się żołnierzy armii amerykańskiej niewątpliwie ostudziło zamiary radykalnej polityki zagranicznej  Rosji związanej z aneksją lub wkroczeniem jej wojsk np. do Estonii. Był to dobry ruch ze strony NATO i do tej pory, na szczęście nie wydarzyło się nic co mogłoby doprowadzić do konfliktu zbrojnego. 

Śledząc przekazy telewizyjne nie natknąłem się do tej pory na relacje z Donbasu na Ukrainie. Wiadomo natomiast z przekazów prasowych, że polskie wojska specjalne oraz żołnierze 173 brygady powietrznodesatnowej szkolą od 2015 roku bataliony Gwardii Narodowej Ukrainy. 
Potwierdzając stare przysłowie: Chcesz pokoju? Szykuj się do wojny.
Witam wszystkich fanów dyplomacji, polityki, wojskowości oraz historii współczesnej.

Na łamach tego bloga będę przybliżał historię, tak szczegółowo jeśli jest to możliwe II wojny w Zatoce Perskiej, przegląd od strony pola walki, a także ujęcie polityczne tego konfliktu.
Znajdą się tutaj fakty, będę opierał się o różne opinie tworząc własne hipotezy.
Spojrzycie na ten konflikt także z pozycji żołnierza, spadochroniarza armii amerykańskiej ze 173 brygady powietrznodesantowej.

Miłego czytania!