173 rd AIRBORNE BRIGADE

173 rd AIRBORNE BRIGADE

niedziela, 15 stycznia 2017

Irak a Kurdystan, Irakijczycy a Kurdowie - państwo w państwie

Po pewnym czasie i rozważaniach na temat miejsca desantu powietrznego, należy przywołać do dyskusji temat związany z terytorium i relację geopolityczną obszaru zrzutu. 

Faktem jest to, że operacja, która miała trwać pewien czas musiała mieć dostęp do zasobów i je wykorzystywać do własnych decyzji strategicznych i ruchów na polu walki.

Lądowanie to rejon irackiego Kurdystanu. Rejon zaczepny. Rejon nastawiony społecznie i terytorialnie na niepodległość wobec sił irackich. Uciemiężony. Waleczny. Żyli z myślą i w przekonaniu, że można egzystować inaczej.
 

Autonomiczny region Kurdystanu to obszar zamieszkały przez ponad 6 milionów ludzi powierzchnią nieznacznie przewyższający terytorium Republiki Czeskiej. Początki tworzenia się kraju Kurdów sięgają 1970 roku, jednak dopiero po przegranej przez Irak I wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku Kurdowie wyparli siły irackie ze swojego terenu, tworząc niezależne państwo Kurdystanu, które jednak nigdy nie ogłosiło swojej niepodległości.
kurdyjscy żołnierze w rejonie miasta Kirkuk - marzec 2003
Życie Kurdów w ostatnich dziesięcioleciach należało do napiętego, niespokojnego za które odpowiedzialny był iracki rząd pod wodzą Saddama Husajna.  Jedna z pierwszych masakr, których dopuścił się Husajn z partią Baas miała miejsce w Barzan. Zgładzono wtedy kilka tysięcy Kurdów. W latach 1986-1989 Husajn wprowadził „Operację Anfal”, która miała na celu bezprecedensowe ukaranie Kurdów za wsparcie Iranu w konflikcie iracko - irańskim i powstanie przeciw rządom Husajna. Kurdyjskie wsie były niszczone i równane z ziemią. Życie straciło blisko 200 tysięcy ludzi. W kilkuset przypadkach została użyta broń chemiczna w postaci gazu musztardowego i sarinu. Najsłynniejszy atak z użyciem broni chemicznej było użycie gazów bojowych w Halabadży przy granicy z Iranem. Zginęło tam około 5 tysięcy cywilów. Po tym wydarzeniu minister obrony Iraku Ali Hassan al-Madżid zyskał miano "Chemicznego Alego". 
Kirkuk
miasto w północno-wschodnim Iraku, na zachodnim pogórzu G. Kurdystańskich, topograficznie leży na wysokości ok. 340 m.n.p.m.
Jest to ośrodek najważniejszego w kraju regionu wydobycia ropy naftowej (50% produkcji krajowej) oraz gazu ziemnego. Głównie to zakłady przemysłowe tj. rafineria ropy naftowej, zakłady odsiarczania i skraplania gazu ziemnego, przemysł spożywczy, tytoniowy, materiałów budowlanych. Strategiczny węzeł drogowy przy linii kolejowej Bagdad–Irbil. W pobliżu miasta, na rogatkach znajduje się port lotniczy. W pobliżu ważny ośrodek wydobycia ropy naftowej Baba Kurkur. Z regionu Kirkuku rozciągają się rurociągi naftowe do Al-Hadisa, skąd ropa jest dostarczana rurociągami do portów nad Morzem Śródziemnym (Dörtyol w Turcji i Banijas w Syrii) oraz gazociąg do Bagdadu.
Kirkuk miał wszystko co trzeba do prowadzenia działań wojennych. Dodatkowo znajdował się w miejscu przychylnym dla sił koalicyjnych. Kurdowie walczyli z polityką Husajna, mieli w pamięci czego dokonał. Dodatkowo pojawiła się możliwość autonomicznego odcięcia i stworzenia państwa jeżeli reżim upadnie. Stąd współpraca z kurdyjskimi ochotnikami w tym rejonie. W doniesieniach i relacjach ciężko dopatrzyć się regularnej armii, zorganizowanej, doposażonej w siły i środki. Byli to ludzie chętni do walki, którzy mieli w wyposażeniu najpopularniejsze na świecie automaty Kałasznikowa i pochodne jednostki broni mianowane w ZSRR.  
W islamskim, arabskim świecie wizja świata, prowadzenie polityki, dyplomacja jest odmienna niż nam się może wyobrażać. To bardzo złożone i ujęte w dosyć sztywne ramy obrazy radykałów. Dla nas, jest to zwykle coś strasznego, pokazujące brak człowieczeństwa. Nasz system nie przyjmuje takich zachowań. Dla świata islamu, wojownicy stają się ikonami i męczennikami, którzy oddali życie ziemskie na rzecz wiecznej chwały u boku Allacha. Najgorszą z wojen jak mówi nam historia jest wojna domowa. Tak można odczytać konflikt iracko - kurdyjski. Wojna domowa. Atak na mniejszość. Należy tutaj wspomnieć o samym islamie. Islam jako religia składa się z nurtów. Jednym z tych współczesnych jest szyizm. Szycici również byli piętnowani przez władze Saddama Husajna.  Szyici w Iraku zamieszkują głównie rejony południowe, przy granicy z Kuwejtem i Arabią Saudyjską. Wojska koalicyjne 20 marca 2003 roku rozpoczęły działania wojenne od ataku na Bagdad i port Umm Kasr. Wykorzystali nastawienie i poglądy społeczeństwa irackiego. 
 Kurdyjskie wojowniczki w mieście Kirkuk - marzec/kwiecień 2003. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz